BUZ se odlučno protivi vraćanju obaveznog zdravstvenog pregleda za produljenje vozačkih dozvola nakon navršene 65. godine života, kako je to predloženo u novom izmjena i dopuna Zakona o sigurnosti prometa na cestama. Naprosto je neshvatljivo sa koliko se neodgovornosti i bahatosti polazi u određene zakonske izmjene, a još je manje shvatljiva indolencija pojedinih ministara i njihovih suradnika koji očito nisu ništa naučili od svojih prethodnika, a koji su također uveli pa bili prisiljeni povući istu odredbu, i sada će, uvjereni smo.
Kako naime pronaći ikakvo zdravorazumsko opravdanje za istovremenu izradu zakonskih okvira radi produljenja radnog vijeka sa 65 na 67 godina uz istovremeno uvođenje obveznog zdravstvenog pregleda sa navršenih 65 godina na produljenje vozačke dozvole. Dakle u jednom slučaju je sve potpuno u redu i osoba da bi radila nakon 65 godina starosti ne treba nikakvo liječničko uvjerenje da je uopće sposobna za to, ali da bi upravljala motornim vozilom se mora podvrći liječničkom pregledu odnosno trošku za koji nitko normalna ne može pronaći logično opravdanje, a da ne bi bilo neke zabune oko obveza Hrvatske kao članice EU vrijedi napomenuti i da ovako nešto ne proizlazi ni iz jedne direktiva EU.
Očito se dakle radi o tome da je u nečijoj glavi osoba sa navršenih 65 godina automatski pretvorena u opasnost za sigurnost prometa stoga je po toj istoj logici opravdano zatražiti da se utvrdi zdravstveni status te osobe mada je opće poznato da osobe sa navršenih 65 godina života ni na koji način ne sudjeluju u većoj mjeri u prometnim nesrećama ili prekršajima od nekih drugih dobnih skupina, što više, starije osobe su upravo zbog iskustva daleko oprezniji sudionici u prometu od vozača nekih drugih dobnih skupina.
Očekujemo da predlagatelj žurno popravi prijedlog Zakona vodeći se logikom iz prijašnjih okvira u kojem je dobna granica za obvezni liječnički pregled prilikom produljenja vozačke dozvole bila sa navršenih 80 godina, a kao prilog tome navodimo produljenje životnog i radnog vijeka populacije, kao i mogućnost potpuno normalnog rada u nekim zanimanjima i do 70-e godine starosti (sveučilišni profesori, liječnici, odvjetnici itd.)
Predlagatelju navedenih zakonskih izmjena mora biti jasno da u Hrvatskoj nitko ne smije biti diskriminiran samo zato jer je navršio 65 godina života. Ako ništa drugo bilo bi dobro podsjetiti ih da će upravo ti koje ovim prijedlogom Zakona sada diskriminiraju uskoro odlučivati o njihovoj političkoj sudbini.
Valjda im je jasno da se ne može diskriminirati dio populacije i od iste tražiti politička potpora!?