Odluka Vlade RH o osnivanju Nacionalnog vijeæa za umirovljenike i starije osobe

Na temelju èlanka 30. stavka 3. Zakona o Vladi Republike Hrvatske (Narodne novine, br. 101/98, 15/2000, 117/2001, 199/2003, 30/2004 i 77/2009), Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj 19.11. 2010. godine donijela

 

Z A K L J U È A K

 1. Prihvaæa se Nacrt sporazuma o osnivanju Nacionalnog vijeæa za umirovljenike i starije osobe, u tekstu koji je dostavilo Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva aktom, klase: 140-01/10-01/106, urbroja: 526-09-01/1-10-8, od 17. studenoga 2010. godine.

 2. Jadranka Kosor, dipl. iur., predsjednica Vlade Republike Hrvatske, potpisat æe Sporazum iz toèke 1. ovoga Zakljuèka.

 3. Zadužuje se Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva da o ovom Zakljuèku izvijesti udruge umirovljenika i starijih osoba, potpisnike Sporazuma iz toèke 1. ovoga Zakljuèka.

 PREDSJEDNICA

Jadranka Kosor, dipl. iur.

 

OBRAZLOŽENJE

Matica umirovljenika Hrvatske i Blok „Umirovljenici zajedno“ uputili su dana 13. rujna 2010. prijedlog Vladi Republike Hrvatske za osnivanje Nacionalnog vijeæa za umirovljenike i starije osobe, kao savjetodavnog tijela Vlade RH, po uzoru na slièna nacionalna vijeæa osnovana u državama Europske Unije (Maðarska, Slovaèka, Irska i dr.).

 Sukladno zakljuèku sa sastanka održanog 14. listopada 2010. u Ministarstvu gospodarstva, rada i poduzetništva s predsjednicima Matice umirovljenika Hrvatske i Bloka „Umirovljenici zajedno“, izraðen je i usuglašen Nacrt Sporazuma o osnivanju Nacionalnog vijeæa za umirovljenike i starije osobe (u daljnjem tekstu: Sporazum), kojim je ureðen sastav, ovlasti, djelokrug i naèin rada Nacionalnog vijeæa (u daljnjem tekstu: Vijeæe).

 Prema tom Sporazumu Vlada Republike Hrvatske (u daljnjem tekstu: Vlada) i predstavnici umirovljenika i starijih osoba suglasni su o potrebi uspostavljanja dijaloga i savjetovanja u svim bitnim pitanjima vezanim za umirovljenike i starije osobe, te se predlaže da Vijeæe kao savjetodavno tijelo Vlade bude sastavljeno od pet predstavnika Vlade (Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva, Ministarstvo obitelji, branitelja i meðugeneracijske solidarnosti, Ministarstvo financija, Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi i Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje) i pet predstavnika umirovljenika i starijih osoba - potpisnika ovoga Sporazuma (Matica umirovljenika Hrvatske, Stranka umirovljenika Hrvatske, Stranka umirovljenika, Blok „Umirovljenici zajedno“ i Hrvatski sindikat umirovljenika).

 

Predstavnici umirovljenika i starijih osoba odreðuju se na naèin da iz redova svakog od potpisnika bude po jedan, ako potpisnici ne dogovore drukèije, a svaki predstavnik ima i svojeg zamjenika. Svi predstavnici Vijeæa zajednièki biraju koordinatora vijeæa na jednu godinu, i to naizmjenièno svake godine iz redova druge strane.

Vlada se obvezuje da æe Vijeæe informirati o namjeri donošenja propisa, te pripremi prijedloga svih propisa koji se tièu mirovinskog osiguranja i zaštita starijih osoba i to u fazi nacrta kako bi mišljenja Vijeæa efikasno mogla utjecati na propise. U smislu prethodne obveze Vlada se obvezuje da æe javne politike, nacionalne strategije, propisi, programi i drugi dokumenti iz djelokruga rada Vijeæa, prije upuæivanja u Hrvatski sabor biti razmotreni na Vijeæu. Vlada se takoðer obvezuje, dostaviti na mišljenje Vijeæu zakone i podzakonske akte iz djelokruga Vijeæa koje predlažu zastupnici, klubovi zastupnika i radna tijela Hrvatskog sabora, a o istima se u odgovarajuæoj proceduri treba oèitovati Vlada. Nadalje, Vlada se obvezuje da æe jedinstvena tj. usuglašena stajališta Vijeæa implementirati u propise, a posebna stajališta predstavnika umirovljenika i starijih osoba dostaviti na znanje tijelima koja pripremaju propise.

Predstavnici umirovljenika i starijih osoba obvezuju se svoja mišljenja što je više moguæe meðusobno usuglasiti, dati ih u razumnom roku, te u svojim prijedlozima i mišljenima na odgovarajuæi naèin voditi raèuna o ukupnoj društvenoj i gospodarskoj situaciji u Republici Hrvatskoj.

 Za pravovaljani rad Vijeæa potrebna je nazoènost najmanje po tri predstavnika ili njihova zamjenika iz redova svake strane potpisnika. Sastanci Vijeæa održavaju se najmanje jednom u tri mjeseca, a saziva ih koordinator sukladno odluci Vijeæa ili na traženje jedne od strana potpisnica. Zajednièko mišljenje Vijeæa ili izdvojena mišljenja potpisnika unose se uzapisnik sa sjednice, s time da æe se zajednièko mišljenje Vijeæa o raspravljenom prijedlogu objaviti na web stranicama Vlade. Vijeæe æe donijeti svoj program rada najkasnije u roku od tri mjeseca nakon osnivanja, te Poslovnik o radu. Kadrovske, organizacijske, tehnièke i materijalne uvjete za rad Vijeæa osigurava Vlada, a organizacijske, struène, administrativno tehnièke i druge poslove za potrebe Vijeæa, te njegovih stalnih i povremenih radnih tijela obavlja Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva.

 Slijedom navedenog, predlažemo da Vlada RH prihvati tekst Nacrta sporazuma o osnivanju Nacionalnog vijeæa za umirovljenike i starije osobe.