Premijerka Kosor izjavila je da æe ubuduæe svi dokumenti vlade i Hrvatskog sabora koji se tièu položaja umirovljenika i visine mirovina proæi oèitovanje Vijeæa, a vlada æe njihovo mišljenje morati uvažiti.
Osvrèuæi se na danas usvojeni državni proraèun za iduæu godinu, Kosor je kazala kako se vodilo raèuna o položaju umirovljenika te da je ponašanje oporbe koja nije glasovala o proraèunu bilo neodgovorno prema umirovljenicima. Dodala je da se vlada prilikom izrade proraèuna oduprla pritiscima za smanjenje mirovina koji su dolazili iz politièkih i drugih krugova jer je odluèila oèuvati standard umirovljenika.
Predsjednica Vlade naglasila je kako Vijeæe ostaje otvoreno i za Hrvatsku stranku umirovljenika kao jedinu parlamentarnu umirovljenièku stranku koja mu nije pristupila. "Hrelja je danas s prijateljima na nekom drugom mjestu, ali ostavljamo otvorena vrata i za HSU ako želi i vidi smisao da se pridruži Vijeæu", poruèila je Kosor.
Predsjednik Matice umirovljenika Hrvatske Josip Vincek osnivanje Vijeæa ocijenio je povijesnim te kaže kako i slièna tijela imaju i neke druge zemlje poput Slovaèke, Maðarske, Irske.
"To nije Vijeæe za jednokratnu uporabu i za jednu vladu i oèekujemo da ga prihvate i sve buduæe vlade", zakljuèio je Vincek.
U ime Sindikata umirovljenika Hrvatske predsjednik Stjepan Krajaèiæ izrazio je nadu da Vijeæe neæe dozvoliti da mirovinski sustav padne u socijalnu sferu s obzirom da se 80 posto umirovljenika danas nalazi u zoni siromaštva te da je prosjeèna mirovina 30 tisuæa ljudi koji su ove godine otišli u mirovinu svega 1.688 kuna.
Koordinator Bloka umirovljenici zajedno i predsjednik Stranke umirovljenika Lazar Grujiæ poruèio je pak
kako su oni spremni preuzeti odgovornost za umirovljenike buduæi da, kako je
rekao, "Silvano Hrelja kukuriæe za neke druge opcije a ne za umirovljenike
koji su im dali mandat u Saboru".