Slobodna Dalmacija - SU nije HSU

Umirovljenièki savez okupljen oko Stranke umirovljenika mogao bi pokupiti dio glasova HSU-a, prièa se o, èak, èetiri zastupnièka mjesta. Dosadašnja praksa govori da penzioneri u pravilu na listiæu traže zasebnu umirovljenièku stranku.

 

ankete govore kako bi gradonaèelnici mogli imati presudnu ulogu

Izbori: Kerum i Bandiæ donose pobjedu HDZ-u

Dragutin Lesar, Darinko Kosor i Milan Bandiæ mogli bi postati glavna iznenaðenja iduæih parlamentarnih izbora. Sudeæi po rezultatima velikog terenskog istraživanja koje je na uzorku od 2619 graðana u svih 10 izbornih jedinica provela agencija “Ipsos Puls”, Hrvatski laburisti, HSLS i zagrebaèki gradonaèelnik na pragu su da pomrse raèune SDP-ovom i HDZ-ovom politièkom bloku.

Iako su Lesaru prognozirali tek jedan mandat u rodnom Meðimurju, njegovi laburisti na korak su od osvajanja još najmanje dva zastupnièka mjesta. Kosor je podignuo otpisani HSLS iz mrtvih i udvostruèio njegov rejting, jer ankete govore da uživa 5,2 posto potpore. Bandiæ je, praktièki bez ikakve kampanje, ali sa zalihom od gotovo 800 tisuæa glasova s predsjednièkih izbora, blizu osvajanja èak tri mandata.

Razoèaranje velikima

Dubinska sondiranja raspoloženja biraèa pokazuju da je izmeðu sedam i 10 posto tradicionalnih glasaèa SDP-a i HDZ-a duboko razoèarano strankama za koje glasaju. Socijaldemokrati Zorana Milanoviæa ne uspijevaju prekoraèiti rejting iz jeseni 2007. godine i kreæu se izmeðu 31 i 32 posto potpore.

HDZ-ovci Jadranke Kosor svu energiju su koncentrirali na zaustavljanje slobodnog pada koji zbog niza korupcijskih afera opasno prijeti njihovoj stranci. Ako se nastavi trend rasta malih stranaka, iduæi parlamentarni izbori najavljeni za zimu ove godine mogli bi biti neizvjesniji nego se to na prvi pogled èini.

- U Hrvatskoj vlada iznimno nisko povjerenje u politièke stranke i tu je šansa drugih opcija. Bilo da se radi o Lesarovim laburistima ili Kerumu, koji ne spada u klasiène politièare, oni na izborima svakako mogu pokupiti dio glasova – tvrdi politolog Višeslav Raos iz Centra za politološka istraživanja.


Stoga se na izborima mogu oèekivati iznenaðenja i šarolikiji sastav Sabora nego do sada. - Rijeè je o potpuno novoj situaciji, a velike stranke tek trebaju pokazati znaju li se s njom nositi ili ne - zakljuèuje Raos. Analitièar “Ipsos Pulsa” Dragan Bagiæ istièe da svaka mala stranka ima svoju “nišu” u kojoj je jaka, i u kojoj leži kljuè njihovog eventualnog uspjeha.

- Njihov uspjeh stoga ponajviše ovisi od uspjeha u regiji u kojoj su jaki i u kojoj uzimaju glasove neke od veæih stranaka – upozorava Bagiæ. Detaljnije analize, istièe, pokazuju da Lesar dobiva potporu od nekadašnjih biraèa HNS-a i SDP-a, dok Bandiæ uglavnom “lovi” u bazenu desnice, HDZ-a i HSP-a.

Predsjednik Hrvatskih laburista uvjeren je u dobar rezultat na izborima. Tvrdi da su dvije velike stranke zaboravile na graðane. - Ljubav prema moæi najopasnija je ljubav. SDP je na svojem tranzicijskom putu negdje usput zaboravio radnike. Sve što se do sada dogaðalo pod svim Vladama išlo je na ruku krupnom kapitalu, domaæem i inozemnom – tvrdi Lesar.

Tri scenarija

Šef HSLS-a Darinko Kosor, pak, uvjeren je da æe stranke koje se nalaze izvan dvaju velikih blokova na izborima osvojiti izmeðu 20 i 25 mandata. - Bez obzira koja koalicija, lijeva ili desna, bude imala relativnu veæinu, bez dijela drugih zastupnika neæe moæi formirati saborsku veæinu.

Naš je cilj do izbora doæi na rejting od 10 posto te osigurati prolaz u minimalno pet izbornih jedinica – poruèuje Kosor. U izbornom raspletu naziru se tako tri moguæa scenarija. Prvi ukljuèuje rapidnu polarizaciju na ljevicu i desnicu koja æe sa scene pomesti manje politièke opcije koje su ostale izvan dvaju najjaèih politièkih blokova.

Drugi scenarij temeljen je na pretpostavci da æe se glavne politièke bitke odvijati unutar postojeæih biraèkih bazena ljevice i desnice. Èak i ako Lesar uspije “otkinuti” pokoji mandat SDP-u i HNS-u, a Kerum HDZ-u, ukupan zbir glasova ljevice i desnice neæe se mijenjati. Tada æe iduæeg premijera dati blok koji bude jaèi na izborima, a saveznike æe regrutirati iz manjih stranaka.

Treæi scenarij pretpostavlja da æe male stranke novim idejama, projektima i pristupom politici uspjeti, uz dio razoèaranih biraèa HDZ-a i SDP-a, animirati i nove glasaèe, one koji inaèe ne izlaze na izbore. U tom bi sluèaju pobjednik do posljednjeg trenutka bio neizvjestan.

Dodatna dva Bandiæeva mandata, ukupno èetiri zastupnika SDSS-ovca Milorada Pupovca, dva Kerumova mandata i nekoliko zastupnika za Stranku umirovljenika lako bi mogli anulirati prednost koju u anketama ima Kukuriku koalicija. Posebno ako joj Lesarovi laburisti, Kosorovi liberali, Cuccurinova Ladonja u Istri ili nezavisna lista Josipa Kregara diljem zemlje “otkinu” pokoji, možda, sitni ali za konaèan ishod bitni postotak glasova...

piše Marina KARLOVIÆ SABOLIÆ

 

 

Željkova aritmetika

Splitski gradonaèelnik Željko Kerum lako bi se mogao naæi u èetverolistu koji æe uspjeti izvojevati prolaz u Sabor. Sa svojom Hrvatskom graðanskom strankom najavio je sudjelovanje na parlamentarnim izborima, a pakt sa, recimo, Stipom Petrinom u Šibeniku ovom bi dvojcu mogao jamèiti prolaz i u 10. splitsko-dubrovaèkoj, i u 9. zadarsko-šibenskoj izbornoj jedinici. Kerumov cilj mogli bi biti razoèarani HDZ-ovi biraèi, ali i mladi meðu kojima je, unatoè svim gafovima, još uvijek prilièno popularan.

 

 

Milanova zaliha

Milan Bandiæ prolazom u Sabor želi ojaèati svoju poziciju u Zagrebu, uzdrmanu nakon poraza na predsjednièkim izborima i razlaza sa SDP-om. Kampanja protiv “crvenih” iz drugog predsjednièkog kruga izbila mu je moguænost da raèuna i na dio SDP-ovih glasova, pa æe glavnu bitku za biraèe voditi s HDZ-om. Kako u Hrvatskoj, tako i u BiH, gdje bi mogao “otkinuti” barem jedan zastupnièki mandat i tako dodatno zakomplicirati situaciju...

 

 

SU nije HSU

Umirovljenièki savez okupljen oko Stranke umirovljenika mogao bi pokupiti dio glasova HSU-a, prièa se o, èak, èetiri zastupnièka mjesta. Dosadašnja praksa govori da penzioneri u pravilu na listiæu traže zasebnu umirovljenièku stranku.