SPLIT - Samo SU umirovljenici zadovoljni

SERIJAL: KERUM NA POLA PUTA (1. DIO) Samo su umirovljenici zadovoljni

Je li se išta dogodilo? Na žalost, èim se ne mogu sjetiti, nijedan veliki projekt u gradu Splitu nije se dogodio. Pravo pitanje je gdje je onda završio proraèunski novac – kazao nam je prof. dr. Branko Grèiæ, gospodarski strateg SDP-a, kad smo ga pitali za ocjenu prve polovice mandata splitskoga gradonaèelnika Željka Keruma. Ekonomisti su redom složni – Split se nije u razvojnom smislu pomakao nabolje, njegovi potencijali nisu iskorišteni niti Kerumova obeæanja ispunjena.

Traèak svjetla

Neki æe reæi da nije sve ovisilo samo o gradonaèelnikovu htijenju i željama, jer u pojedinim je projektima Grad naslonjen na državu, no èini se da su subjektivne okolnosti ipak prevladale one objektivne. Istražujuæi ekonomski pogled na dvogodišnji rad splitskoga gradonaèelnika, razgovarali smo s više ekonomista, no nisu svi htjeli komentirati – neki zato što više prate dogaðanja na nacionalnoj razini te nisu upuæeni u aktivnosti gradske vlasti, neki iz pragmatiènih razloga – javna rijeè obvezuje, a kritika, kao i pohvala, može dovesti do zamjeranja na ovoj ili onoj strani.

– Dojam je da su se vukli odreðeni populistièki potezi i da je dio novca iz proraèuna završio u kvazisocijalne svrhe kao pokušaj pridobivanja, bolje reæi zadržavanja, glasaèke populacije. Kad kažem kvazisocijalne, mislim kako se pomoæ davala linearno, svima jednako, nije se vodilo raèuna o tome ima li netko veæ povlaštenu ili visoku mirovinu – ocjenjuje prof. dr. Grèiæ, dodajuæi da bi ipak priprema projekta zapadne obale i najava razmatranja ideja oko istoènog dijela Gradske luke mogla biti traèak svjetla.

Prof. dr. Ljiljana Viduèiæ, predsjednica HSLS-a u Splitu, smatra, pak, kako je Željko Kerum u ove dvije godine ponajprije bio poduzetnik, a tek onda gradonaèelnik.

– Vjerujem da je velik dio potpore dobio zbog oèekivanja da æe svoje rezultate proširiti i na grad, na stvaranje poduzetnièke klime koja æe biti u korist svim poduzetnicima, novim, starim, malim i velikim – istièe dr. Viduèiæ, dodajuæi da je, èini se, veliki dio njegova programa još u fazi obeæanja.

– Jamèio je da æe svojim gospodarskim iskustvom osigurati intenzivnu gospodarsku djelatnost u Splitu. Sami smo svjedoci o kakvoj intenzivnosti se radi – naglašava èelnica splitskog HSLS-a.

Gradsko vijeæe

Èistu jedinicu gradonaèelniku Kerumu dao bi Goran Kovaèeviæ, predsjednik HNS-a u Splitu, a kao gradski vijeænik, veæ u drugom mandatu, istièe da razina komunikacije u Gradskom vijeæu nikad nije bila na nižoj razini. Nedostaje tolerancije, argumentirane diskusije.

– Grad Split mora suraðivati s regijom i državom na koju su naslonjeni projekti. Stvaranje konflikta u stilu “svi su protiv nas” šteti gradu. Stvoren je Split grad sluèaj, a kao takav nije privlaèan investitorima. Uloga svake vlasti je da iz društva izvuèe najbolje vrijednosti, a kod nas je u kadrovskoj politici dominatna podobnost, a ne struènost – kazuje Kovaèeviæ. Grad Split, istièe nadalje, uopæe nije percipirao utjecaj evidentne ekonomske krize u Hrvatskoj, a to je više nego oèito na proraèunu za 2010. godinu, koji je rekordan s 1,1 milijardom kuna.

– Nema osjeæaja za planiranje, kao da je Split rajski otok. Grad nije odgovoran za recesiju, ali ako je prepozna donošenjem antirecesijskih mjera može potaknuti zapošljavanje. Mi smo predlagali takve mjere, ali sve je odbijeno. Neki su gradovi, primjerice, osnovali fondove iz kojih su pojedine obitelji vraæale stambene kredite, tako se poticala i kupnja stanova – kaže Goran Kovaèeviæ. Iz gradskog proraèuna je, veli, vidljivo da su izostale kapitalne investicije i da je poveæana nezaposlenost. Po gradovima nema pravih ekonomskih pokazatelja, ali Splitsko-dalmatinska županija s 40 tisuæa nezaposlenih u samom je vrhu po broju nezaposlenih, što se odražava i na gradski proraèun.

– Sa stajališta moguænosti proraèuna, koji se sve teže puni, može se reæi da Kerum i njegova lista, u suradnji s našom vijeænicom, ima pozitivnu ocjenu – istièe Ante Jukiæ iz Stranke umirovljenika, analitièar gospodarskih zbivanja i zagovornik boljeg statusa umirovljenika i socijalno ugroženih. I za ovu godinu u gradskom je proraèunu planirano 20 milijuna kuna za subvencije prijevoza starijima od 65 godina, te 39 milijuna kuna za naknade umirovljenika.

Vizija buduænosti

– Dok je Željko Kerum senzibilan prema nama i poštuje program umirovljenika Splita, mi ne možemo reæi da smo s te strane nezadovoljni. To ne znaèi da mi ne možemo reæi da je u ovakvim ekonomskim okolnostima teško Splitu napraviti iskorak jer ne vidimo nikakve tendencije ulaska privatnog kapitala. Uz to, veliki gradski projekti, poput izmještanja željeznièkog kolodvora, ne mogu se realizirati bez države s kojom se mora naæi zajednièko rješenje – kaže Jukiæ.

Ljiljana Viduèiæ smatra kako bi gradonaèelnik trebao neodgodivo posvetiti nastavak mandata poticanju poduzetništva i poraditi na boljoj komunikaciji s Vladom, splitskom politièkom scenom i medijima.

– Grad s ovoliko neriješenih pitanja i problema treba gradonaèelnika koji æe 24 sata rješavati gradske probleme, a privatne nula sati na dan – zakljuèuje ona.
I naši sugovornici, kao i uostalom i svi graðani Splita, èekaju realizaciju projekata za koje je još bivša gradska vlast donijela odluke, kao i opæenito ubrzanje aktivnosti na svim projektima koji bi Splitu trebali donijeti brži razvoj.
Javnost, kako istièe i Branko Grèiæ, oèekuje doprinos Grada u rješavanju èitavog niza infrastrukturnih pitanja i stvaranju uvjeta za razvoj gospodarstva i otvaranje novih radnih mjesta.

Konaèno, u Splitu studira 26.000 studenata, radi njih i svih koji ovdje žive Split mora imati viziju buduænosti. Ona bi morala biti iznad dnevne politike.

LJUBICA VUKO