Da politièar „opæe prakse“, pa bio on i predsjednik najveæe oporbene stranke pojma nema što je tržišna ekonomija i nije neko otkrivenje, no kada mu u tome lojtrice drži „struènjak“ dakle onaj koji zasigurno zna ili bi morao znati da su navedeni zahtjevi èisto trkeljanje onda stvari glede gospodarskog programa SDP-a poprimaju jedan sasvim drugaèiji kontekst.
Ako je dakle navedeni apel prema bankama od kojih se traži da snize svoje kamate sve što SDP ima po tom pitanju kazati onda nije iskljuèeno da je njihov gospodarski program iskljuèivo na politièkoj razini što se na koncu svodi samo na puku želju za vlašæu bez ideje kako je iskoristiti za dobrobit graðana na koje se tako èesto oporba poziva, jer bi tako po istoj logici sutra mogli „uljudno zamoliti“ i Inu da snizi cijene svojih derivata,…. Što je previše, previše je.
Ako kažemo da je za stabilnost svake države vrlo važna neovisnost o hrani, energiji i vlastitom novcu onda za Hrvatsku možemo slobodno kazati da je njena stabilnost i te kako ugrožena. Mi naime ne proizvodimo dovoljno hrane što znaèi da smo ovisni o drugima, kao što smo ovisni i o energiji drugih, a bogme ni sa nacionalnom valutom nije puno bolje… jer dopuštajuæi devizne klauzule derogiramo vlastiti novac što samo dodatno potvrðujemo i štednjom koja je u EUR –ima, ne našim dakako, veæ posuðenim.
Dakle naši graðani „štede“ u EUR-ima umjesto u svojoj valuti odnosno kunama što znaèi da se novac posuðuje od stranih banaka i u istima to posuðeno èuva, doèim nacionalna valuta pored mnoštva prednosti stoji gotovo potpuno neiskorištena. Monetarna politika koja se ne zasniva na jaèanju i održavanju vrijednosti nacionalne valute na koncu može dovesti i do potpune novèane ovisnosti o drugima što se dogodilo Grèkoj koja je eliminacijom svoje Drahme i uvoðenjem EUR-a kao jedine valute vlastito gospodarstvo dovela do sloma a državu do bankrota……
Trebali bi smo dakle u vlastitoj državi štedjeti i kredite uzimati u domicilnoj valuti, no kako to uopæe ostvariti ako znamo da u Hrvatskoj naprosto nemamo svojih banaka????
Ostaje nam dakle stvoriti ih ili æe mo i dalje biti prisiljeni u vlastitoj zemlji zaduživati se u tuðim bankama, u tuðoj valuti a raditi i biti plaæeni nacionalnom valutom koja sve èešæe poradi loše monetarne politike slabi prema odreðenim valutama dovodeæi graðane u velike probleme…. poput ovog koji mnogi graðani trenutno imaju sa kreditima vezanim uz teèaj švicarskog Franka.
U tržišnoj ekonomiji èemu Hrvatska teži svesti monetarnu politiku na žicanje smanjivanja kamata kod banaka u RH je u najmanju ruku neozbiljno, ali i krajnje zabrinjavajuæe buduæi pokazuje nedostatak ideje i rješenja kod onih koji pokazuju ozbiljne nakane preuzeti voðenje države nakon parlamentarnih izbora. U tom kontekstu i te kako ozbiljno moramo shvatiti rijeèi predsjednika SDP-a Zorana Milanoviæa i njegova ekonomskog stratega Branka Grèiæa.
Predsjednik SU
Koordinator Blok umirovljenici zajedno
Lazar Grujiæ dipl.oec.