Za Dnevnik Nova.tv 31.05.2025. Hrvatska spada među zemlje s mirovinama ispod EU prosjeka...

Za Dnevnik Nova.tv 31.05.2025. Hrvatska spada među zemlje s mirovinama ispod EU prosjeka...

Ključne mjere za poboljšanje mirovinskog sustava i standarda umirovljenika

Ne samo da su mirovine u Hrvatskoj ispod prosjeka EU, već su one na samom dnu. A ako se gleda odnos posljednjih plaća sa prosječnom mirovinom, onda smo mi uistinu na samom dnu. I to je posljedice formuli za izračunom mirovine koja je promijenjena 1999. godine, a onda je cijelo situaciju još više pogoršala formula za usklađenje, koje je u ovom trenutku 70-30, a najavljuje se da će biti 85-15. Dakle, prije 1999. godine prosječna mirovina u Hrvatskoj odnosu na prosječnu plaći bila je negdje oko 75-80% prosječne plaće.

Da bi se danas s obzirom na ovo što sam naveo, ona doslovno prepolovila. I mi smo prikovali na dnu EU po visini mirovina, a to znači i da je najveći broj onih koji su ispod linije siromaštva upravo u Hrvatskoj. Dakle, to nije nešto čime bi se Hrvatska trebala ponositi, to je nešto što bi nas trebalo biti svih sram, a i nešto što bismo hitno trebali mijenjati.

Ključna mjera za poboljšanje stanja mirovina, odnosno mirovinskog sustava, jest napraviti clean start. Da bi se to napravilo, nužno je napraviti novi izračun mirovina po novim parametrima svima, kako bi se vratilo da prosječna mirovina bude otprilike 60% prosječne plaće u Republici Hrvatskoj. Dosta je napraviti taj clean start, odnosno novu izračun mirovina za sve, i nakon toga nastavi sa usklađenjem mirovina 100% u odnosu na rast plaća.

Stare nepravde će se samo povećavati, a nove nepravde će samo nastajati. Dakle, neće biti ništa od toga. Uz ovaj clean start i novu izračun mirovina, nužno je da mirovine budu oslobođene od plaćanja poreza, kao što je nužno povećati udio mirovine koja se može naslijediti od preminulog partnera sa sad naših 27%, na 50% do 60%, uz povećanje, odnosno ukidanje cenzusa, ali ukoliko već cenzus ostane, taj cenzus mora biti minimalno 1,5% plaća, što znači da bi to u ovom trenutku, umjesto sadašnjih 1000 EUR, trebalo biti negdje oko 2100 EUR.

Uz sve prethodno navedeno kao dio nove mirovinske reforme, svakako treba uvesti institut minimalne mirovine, koji bi se računao po godini radnog staža, a on bi bio 22 do 25 EUR po svakoj godini radnog staža. Što znači da za 40 godina radnog staža, mirovina ne bi mogla biti manja od 880, odnosno 1000 EUR. U ovom trenutku imamo preko 400.000 osoba koje primaju mirovinu ispod 400 EUR, među njima ima jako veliki broj ljudi sa radnim stažom od 30 do 40 godina, a oni sa 40 godina u velikom broju su sa mirovinama ispod 500 EUR.

Dakle, to moramo hitno mijenjati, a možemo mijenjati samo ukoliko se uvede institut

 NA OVOM LINKU JE REPORTAŽA SA DNEVNIK.HR